Dan za spremembe_pasica728x90n (1)

plakatA3

Vseslovenska prostovoljska akcija Dan za spremembe je nastala z namenom spodbujanja ljudi, da aktivno pristopijo k odzivanju na potrebe svoje skupnosti. Tako Slovenska filantropija že vse od leta 2010 v začetku pomladi prebivalce Slovenije povabi, da stopijo iz ustaljenih smernic, zavihajo rokave in za en dan ali teden postanejo prostovoljci. S tem namenom se lotevamo konkretnih dejanj, s katerimi izboljšujemo življenje v svojem okolju in v širši družbi. Akcije smo v preteklosti že obarvali medgeneracijsko in skupnostno, premagovali osamljenost in z izmenjavo oblačil in predmetov pomagali šolskim skladom. Letošnja tema pa je prišla kar sama. Najprej je potrkala na zadnja vrata in upali smo, da bo odšla. Malo smo jo opazovali, a nato se je oglasila zelo glasno in nedvoumno. V naši sredini smo namreč zaznavali vedno več pojavov nestrpnosti, nerazumevanja, nespoštljivega komuniciranja, širjenja predsodkov, diskriminacije, izključevanja in celo sovražnega govora. A prepričani smo, da ste med nami številni, ki si prav tako ne želite družbe posameznikov, ki skrbijo le zase in jim ni mar za sočloveka in skupnost. In skupnost se začne prav pri odnosih. Zato bo v letu 2016 DAN ZA SPREMEMBE – DAN ZA SPOŠTOVANJE. Dan za spremembe predstavlja enkraten način, da spodbudimo zanimanje mladih za prostovoljstvo in skupnost. Veliko šol in mladinskih centrov se vsako leto udeleži akcij Dneva za spremembe (DZS). Učenci, dijaki in učitelji s tovrstnim udejstvovanjem pridobijo izkušnjo sodelovanja v skupno dobro, pridobi pa tudi širša skupnost. Letos je pred nami priložnost, da tudi v okviru DZS širimo vrednote, ki bodo otroke povezovale in pomagale soustvarjati odprto, prijazno in spoštljivo šolsko klimo in zato na naši šoli raje spremenimo v Teden za spremembe. Po razredih predmetne stopnje bomo izvajali igro Skriti prijatelj in s prvošolci bomo izdelovali za akcijo značilne rumene ribice.

Bogdana Mikša

Descartes